news-details

Разликата в доходите между най-големите и най-малките ферми в Европа се увеличава

Когато цените на храните се повишават, големите ферми реализират рекордни печалби, докато малките ферми се борят с много ниски маржове на печалба.

Данните от Мрежата за земеделско счетоводство на Европейската комисия (FADN) и Евростат показват, че когато войната в Украйна повиши цените на храните, фермерите в цяла Европа постигнаха рекордни печалби, подкрепяйки тенденцията към нарастващи средни доходи, които надминават инфлацията.

Въпреки това, докато големите ферми продължават да обират повечето награди, много ниските маржове на малките ферми принуждават някои фермери към финансова криза, а други остават без работа.

Анализът е представен от коалиция от фермери, търговци и еколози, събрани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да предложат нови радикални мерки за подкрепа на борещите се фермери и намаляване на замърсяването. Коалицията призовава за спешни промени, включително преразглеждане на спорните субсидии.

Това съвпада с период, когато Европа се движи надясно в политическо отношение, някои популистки правителства атакуват екологичните правила, а в много случаи малките ферми се затварят или купуват, докато младежите напускат селските райони, описвани от историка Герт Мак като “по-традиционни, консервативни и притеснени”, и се местят в градовете.

Според данни на Евростат, броят на фермите под 30 хектара (75 акра) е намалял с една четвърт през 2010-те години.

Австрийският член на Европейския парламент от Зелените и фермер Томас Вайц каза, че резултатите "дълбоко резонират" с борещите се общности. "Не е изненадващо, че фермерските семейства все по-често изразяват своето разочарование и протестират срещу несправедливата конкуренция, доминирана от големите земеделски компании," казва той.

Ръстът на средните доходи оспорва разказа, че земеделието е нископлатен сектор, подложен на натиск от супермаркети, клиенти и скъпи екологични правила.

Но зад увеличаващото се благосъстояние на сектора се крие неравенство. Разликата в доходите между ферми с икономически размер 2 000–8 000 евро и ферми с над 500 000 евро на работник достигна най-високите или вторите най-високи нива през 2022 г., в зависимост от начина на оценка.

Разликата в доходите, измерена чрез нетната добавена стойност на единица земеделско производство, е нараснала от десетократна през 2007 г. на двадесетократна през 2022 г., а доходите на фермерските семейства, отчитащи само безплатния труд, показват увеличение от тридесет до шестдесет пъти.

При сравняване на малки ферми с втората по големина категория ферми в набора от данни, а именно тези с икономически размер от 50 000–100 000 евро, разликата в доходите е нараснала с 43% при първото измерване и със 71% при второто.

Тези данни отразяват регионалните неравенства и методите за събиране на данни за 2022 г. Измерването на неравенството, известно като коефициент на Джини, показва, че общото неравенство в сектора леко намалява, тъй като най-малките и най-бедните ферми са принудени да се разширят или затворят.

Екосистемната активистка на Greenpeace в ЕС, Сини Еряя, посочи, че малките ферми изпитват трудности. Анализът на Greenpeace от миналия месец установи, че фермерите в ЕС са под натиск да "играят на едро или да отпаднат," като стигна до сходни резултати.

Еряя заяви, че политиците трябва да се съсредоточат върху основните въпроси, "вместо да използват екологичните правила като изкупителна жертва".

Протестите на фермерите в началото на годината едва не провалиха закона за възстановяване на природата, а след натиск от лобисти, че екологичната програма на ЕС налага тежко бреме на сектора, политиците бяха принудени да намалят зелените изисквания към фермерските субсидии.

Въпреки това, малките фермери, които представляват различни проблеми, се оплакват, че големите фермери се представят пред политиците като глас на протеста.

“Когато говорим за фермери, протестиращи срещу кризата в земеделието, хората си представят редици мъже и жени, които работят на полетата,” казва Антонио Онорати от Via Campesina, асоциация на малки фермери.

“Но това няма много общо с протестите на трактористите. В действителност, мъже и жени, сгънати над редовете, събират домати за соса в неделя, но те не са представени в Брюксел, защото често са “невидими,” нелегални и без права.”

Проучвания показват, че фермерските домакинства в най-ниския доходен квартил са в по-лошо положение от техните нефермерски колеги, докато фермерските домакинства в най-високия квартил са в по-добро положение.

Аграрните икономисти обясняват увеличаването на разликата в доходите с бързото технологично развитие, което благоприятства големите ферми.

Пенсионираният аграрен икономист и член на Съвета по околна среда и инфраструктура на Нидерландия Крейн Попе отбелязва, че нарастващите разходи за труд от Втората световна война насам подтикват фермерите да инвестират в капитали и да намаляват броя на работниците. “Конете изчезнаха, дойдоха тракторите, машините стават все по-големи и по-големи,” казва той.

“През 1960-те, баща ми имаше комбайн с ширина 3 метра,” добавя той. “Моите племенници управляват голяма ферма в Източна Германия и имат машини с ширина 13 метра. За да намалят работниците от четирима на трима, им трябва машина с ширина 15 метра.”

Технологичният напредък е в основата на дългосрочната тенденция за намаляване на броя на фермерите в Европа, като големите ферми поглъщат малките и заместват работниците с машини.

Аграрният икономист Себастиан Лакнер от Университета в Росток отбелязва, че производителността в земеделието отдавна надминава други сектори, създавайки “технологична надпревара,” в която малките ферми трудно догонват.

“Трябва да растете,” казва Лакнер. “Фермите, които не могат да си позволят големи трактори и иновативни технологии, трябва да прекратят дейността си.”

През септември доклад, подкрепен от Европейската комисия, призова за преразглеждане на субсидиите, създаване на фонд за “справедлив преход” за подпомагане на устойчиви практики и предоставяне на целева финансова подкрепа на най-нуждаещите се.

“Имаме значителни затруднения в земеделието,” заключава Лакнер, “и трябва да подкрепяме тези ферми по специален начин.”

Bulgaria News Agency