Разследване разкрива, че някои от най-бедните страни в света са започнали да плащат милиони долари на лобисти, свързани с Доналд Тръмп, за да компенсират намалението на външната помощ от САЩ.
Сомалия, Хаити и Йемен са сред 11-те страни, които са подписали значителни лобистки споразумения с фигури, пряко свързани с американския президент, след намаляване на хуманитарната помощ от САЩ.
Разследването на Global Witness показва, че много държави са започнали да заменят ценни природни ресурси, включително минерали, срещу хуманитарна или военна помощ.
USAID официално затвори врати миналата седмица, след като Тръмп разпусна агенцията. Експерти предупреждават, че този ход може да доведе до над 14 милиона предотвратими смъртни случая в рамките на пет години.
Емили Стюарт, ръководител на политиката за преходни минерали в Global Witness, заяви, че тази ситуация означава, че споразуменията във Вашингтон може да станат „по-неблагоприятни за по-бедните и по-отчаяни страни“, което ги прави все по-уязвими към безмилостна експлоатация на техните природни ресурси.
Документите показват, че през шестте месеца след изборите в САЩ миналия ноември, между лобистки фирми, свързани с Тръмп, и някои от най-слабо развитите страни, които получават най-много помощ от USAID, са подписани договори на стойност 17 милиона долара (12,5 милиона британски лири).
Регистрациите, подадени съгласно Закона за регистрация на чуждестранни агенти на САЩ, разкриват, че някои страни, включително Демократична република Конго (ДРК), която от години страда от конфликти и масови разселвания заради минерални богатства, са подписали множество договори.
Bulgaria News Agency